Szlaki turystyczne przebiegające przez teren gminy Kamienica

Przez obszar gminy Kamienica przebiega obecnie sześć pieszych szlaków turystycznych, jeden szlak spacerowy oraz jeden szlak konny. Szlaki te prowadzą przez Gorce i Beskid Wyspowy.

Niebieski - przebiega przez rynek w Kamienicy i prowadzi w kierunku południowym przez osiedle Klenina do doliny Ochotnicy skąd dalej biegnie na Lubań (1211 m), natomiast w kierunku północnym prowadzi przez wieś Zbludza na szczyt Modyni (1029 m), a dalej przez przełęcz Ostra/Cichoń do Limanowej. Z podszczytowych polan Modyni, nad osiedlem Kosarzyska możemy podziwiać piękną panoramę w kierunku południowym z doliną Zbludzy i Kamienicy.

Zielony - biegnie ze szczytu Gorca w kierunku zachodnim przez Jaworzynę Kamienicką na polanę Gabrowską, skąd dalej za znakami czerwonymi możemy dotrzeć na Turbacz (1310 m). Szlak w całości prowadzi grzbietem łączącym masyw Turbacza i Gorca mijając po drodze piękne i malownicze polany Przysłop Górny i Dolny, Średniak oraz Jaworzynę Kamienicką.

Czarny - biegnie z centrum Szczawy wzdłuż potoku Głębieniec na Nową Polanę, skąd za znakami niebieskimi możemy dotrzeć na Gorc lub zejść do Rzek. Warto wspomnieć, iż w okresie letnim na Halach Podgorcowych funkcjonuje baza namiotowa Oddziału Akademickiego PTTK z Krakowa oferująca noclegi w namiotach oraz kuchnię polową.

Niebieski - biegnie doliną rzeki Kamienica z przełęczy Borek pod Turbaczem oddzielającą masyw Kudłonia od Mostownicy na przełęcz Przysłop w Rzekach. Po drodze mijamy mały szałasik zwany "Papieżówką". W latach 70 - tych, przez około dwa tygodnie kardynał Karol Wojtyła mieszkał w tym szałasie, a bruk przed wejściem ułożył osobiście, wynosząc głazy z koryta Kamienicy. Z przełęczy Przysłop szlak biegnie przez: Nową Polanę, polanę Świnkówka i Gorc Kamienicki na wierzchołek Gorca (1228 m).

Zielony - biegnie z przełęczy Ostra/Cichoń przez Cichoń, przełęcz Słopnicką, Wyrębiska Zalesiańskie na Mogielicę. Ciekawe widoki z okolicy przełęczy Słopnickiej i Wyrębisk Zalesiańskich, a także z podejścia pod samą kopułę Mogielicy.

Niebieski - biegnie ze Szczawy/ Bukówki na najwyższy wierzchołek Beskidu Wyspowego - Mogielicę (1170 m). W górnej części szlak przecina wzdłuż rozległą i malowniczą polanę Stomorgi, z której widok należy do najładniejszych w Beskidzie Wyspowym.

DALEJ >>